Ultra Spearman Rank Correlation

Ultra Spearman Rank Correlation

15194
0
SHARE

This indicator is based on values of the several signal lines of SpearmanRankCorrelation indicator. The signal lines calculation algorithm looks as follows. The input parameters contain

 • rangeNaveraging period;

The set of the signal lines is calculated using the arithmetic progression formula:

SignalPeriod(numër) = StartLength + numër * Step

The value Number variable vary from 0 to StepsTotal. The resulting periods added to the arrays and used in calculation of the averaged values of SpearmanRankCorrelation indicator. The calculation of current trend direction is based on the averaged trend values for all signal lines.

Finally, the positive and negative values of the trends are averaged and used as indicator lines, shown as a color histogram, plotted using the DRAW_COLOR_HISTOGRAM2 drawing style. Historgram color depends on trend direction, the histogram width depends on strength of the trend.

For indicator values outside the overbought and oversold levels the dark colors are used. For the overbought/oversold values the light colors are used.

Input parameters:

//+----------------------------------------------+
//| Parametrat e inputeve tregues          |
//+----------------------------------------------+
të dhëna int rangeN=14;
//----
të dhëna Smooth_Method W_Method=MODE_JJMA;    // Smooth method
të dhëna int StartLength=3;            // Start length
të dhëna int WPhase=100;              // Phase
//---- 
të dhëna uint Step=5;               // Period step
të dhëna uint StepsTotal=10;            // Steps total
//----
të dhëna Smooth_Method SmoothMethod=MODE_JJMA;  // Smooth method
të dhëna int SmoothLength=3;           // Smooth length
të dhëna int SmoothPhase=100;           // Smooth phase
//----             
të dhëna uint UpLevel=80;             // Overbought level (in %)
të dhëna uint DnLevel=20;             // Oversold level (in %)
të dhëna color UpLevelsColor=Blue;        // Overbought level color
të dhëna color DnLevelsColor=Blue;        // Oversold level color
të dhëna STYLE Levelstyle=DASH_;         // Level style
të dhëna WIDTH LevelsWidth=Width_1;       // Level width

The indicator has a possibility to select the smoothing out of the dozen of possible versions:

 1. SMAsimple moving average;
 2. EMAexponential moving average;
 3. SMMAsmoothed moving average;
 4. LWMAlinear weighted moving average;
 5. JJMAJMA adaptive average;
 6. JurXultralinear smoothing;
 7. ParMAparabolic smoothing;
 8. T3Tillson’s multiple exponential smoothing;
 9. VIDYAsmoothing with the use of Tushar Chande’s algorithm;
 10. AMAsmoothing with the use of Perry Kaufman’s algorithm.

It should be noted that Phase1 and Phase2 parameters have completely different meaning for different smoothing algorithms. For JMA it is an external Phase variable changing from -100 në +100. For T3 it is a smoothing ratio multiplied by 100 for better visualization, for VIDYA it is a CMO oscillator period and for AMA it is a slow EMA period. In other algorithms these parameters do not affect smoothing. For AMA fast EMA period is a fixed value and is equal to 2 by default. The ratio of raising to the power is also equal to 2 for AMA.

Treguesi i përdor klasa e bibliotekave SmoothAlgorithms.mqh (duhet të kopjohet në terminal_data_folder MQL5 Përfshi). Përdorimi i klasave është përshkruar plotësisht në artikull “Mesatarisht Seria Çmimi për Llogaritjet Intermediate Pa përdorur mbulesë shtesë”.

The indicator uses SpearmanRankCorrelation.mq5 indicator, it must be placed to terminal_data_folder\MQL5\Include.

 

MT5 Treguesi – Shkarko Udhëzime

Ultra Spearman Rank Correlation is a Metatrader 5 (MT5) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

Ultra Spearman Rank Correlation provides for an opportunity to detect various peculiarities and patterns in price dynamics which are invisible to the naked eye.

Bazuar në këtë informacion, traders can assume further price movement and adjust their strategy accordingly.

How to install Ultra Spearman Rank Correlation.mq5?

 • Download Ultra Spearman Rank Correlation.mq5
 • Copy Ultra Spearman Rank Correlation.mq5 to your Metatrader Directory / Ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose rinisni Metatrader tuaj 5 Klient
 • Zgjidh Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • Kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Metatrader tuaj 5 Klient
 • Right click on Ultra Spearman Rank Correlation.mq5
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose Shtypni OK
 • Indicator Ultra Spearman Rank Correlation.mq5 is available on your Chart

How to remove Ultra Spearman Rank Correlation.mq5 from your Metatrader 5 Tabelë?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click në Chart
 • “Lista treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini

Kliko këtu më poshtë për të shkarkuar MT5 Treguesi:

Ultra Spearman Rank Correlation

Tregtia me përhapje më të ulët
SHARE
Previous articleCMO
Artikulli tjetërColorStdDev

NUK KA KOMENTE

Lini një përgjigje