WideRangePredictor

WideRangePredictor

12564
2
SHARE

The logic is quite simple and based on the alternation of narrow and wide ranges. Draw the indicator in the following way:

 1. The histogram of the range of each candlestick (i lartë – ulët).
 2. The line of average value of the range.
 3. The histogram of candlesticks body (abs(afër – open)).
 4. The line of the average value of candlesticks body.

If there are several candlesticks in a row and both the range and the body size are less than their average value, so the next bar with the extended range is expected. përveç, if we have a series of candlesticks with the range and body size less than average and these candlesticks are located on the same price level, then a strong single directed movement is expected.

 

MT5 Treguesi – Shkarko Udhëzime

WideRangePredictor is a Metatrader 5 (MT5) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

WideRangePredictor provides for an opportunity to detect various peculiarities and patterns in price dynamics which are invisible to the naked eye.

Bazuar në këtë informacion, tregtarët mund të supozojmë lëvizje të mëtejshme të çmimeve dhe për të përshtatur strategjinë e tyre në përputhje me rrethanat.

How to install WideRangePredictor.mq5?

 • Download WideRangePredictor.mq5
 • Copy WideRangePredictor.mq5 to your Metatrader Directory / Ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose rinisni Metatrader tuaj 5 Klient
 • Zgjidh Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • Kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Metatrader tuaj 5 Klient
 • Right click on WideRangePredictor.mq5
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose Shtypni OK
 • Indicator WideRangePredictor.mq5 is available on your Chart

How to remove WideRangePredictor.mq5 from your Metatrader 5 Tabelë?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click në Chart
 • “Lista treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini

Kliko këtu më poshtë për të shkarkuar MT5 Treguesi:

WideRangePredictor

Tregtia me përhapje më të ulët
SHARE
Previous articleCloseSeries
Artikulli tjetërUSDx dollar index

2 KOMENTE

Lini një përgjigje